Sakrament Chorych

NAMASZCZENIE CHORYCH

"Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu"

Św. Jakub Apostoł pisze: „Choruje  ktoś wśród was? Niech sprowadzi   kapłanów  Kościoła,  by  się modlili  nad  nim i namaścili go olejem w imię Pana”  (Jk. 5,14).

• Obowiązek poproszenia kapłana ciąży na najbliższej rodzinie chorego. W przypadku ciężkiej choroby lepiej poprosić kapłana wcześniej, bowiem jest to sakrament umocnienia. Sakrament ten może być przyjmowany wielokrotnie, a nie tylko w przypadkach krańcowych.
  • Przygotowanie mieszkania: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świeca, waciki, woda do popicia dla chorego. W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.
  • Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić w następujących przypadkach:

• jeśli jest przewlekła choroba,
  • osobom starszym wiekiem,
  • przed operacją medyczną,
  • nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych
    warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.
  • SAKRAMENTU TEGO NIE UDZIELA SIĘ ZMARŁYM!
  • Kapłana z posługą do chorego lub umierającego wzywamy jak najszybciej i o każdej porze dnia lub nocy.
  • Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy w pierwsze soboty miesiąca. Wystarczy, żeby ktoś z rodziny  zgłosił  chorego  do księdza.  W sytuacjach szczególnych odwiedzamy chorych w każdym innym czasie.